Printtaa tämä artikkeli
Kun tietokoneen mediasoittimelle tulee muutakin kuin satunnasta käyttöä herää kysymys, mikä olisi minulle parhaiten sopiva playeri. Windowsin mukana tuli aikaisemmin Windows Media Player. Onko se riittävä?
Nykyisin mediasoittimet eli playerit toimivat melko mukavasti. Aikaisempina vuosina hässäkkä sopivien koodekkien löytämiseksi on jäänyt taakse. Koodekkeja (pakattujen tiedostojen purku) tarvitaan edelleenkin, mutta ne tulevat usein jo soittosoftien mukana tai sitten sisältyvät helposti asennettaviin koodekkipaketteihin.
Hyviä koodekkipaketteja ovat mm. K-Lite Codec Pack Full ja CoreAVC. (Kaikki latauslinkit jäljempänä.) FFDSHOW lienee edelleenkin yksi keskeisiä paketteja. Käyttäjät sanovat sen sopivan hyvin sekä aloittelijoille että vaativimmille.
Mediasoittimista taas käyttäjiensä mukaan yksi hyvistä on ehdottomasti Foobar2000 player. Sitä pidetään yksinkertaisena käyttää, mutta silti monipuolisena. Myös VCL Media Player on valmiine koodekkeineen vaivaton ja varmatoiminen yleissoitin.
Jos katselet tietokoneella elokuvia, niin monet haluavat tarkoitukseen sopivan palyerin, jossa on koodekit valmiina. Elokuvien katseluun Win7:ssä toimii sujuvasti mm. GOM Player.
Jos käytät mediasoitinta monipuolisesti eri tehtäviin, niin vaativalle käyttäjälle sopii vaikka XBMC, jota on hyvä käyttää vaikka kaukosäätimellä. Käyttäjien mukaan sen saa muokattua mieleisekseen ja mediakirjasto on toimiva. Vaativa käyttäjä voi tykästyä myös Media Player Cassic Home Cinemaan, jonka sanovat sopivan mukavasti myös esikatseluun ja nopeaan selaukseen.
Kun haastattelee mediasoittimien ahkeria käyttäjiä, niin tuskin kukaan tulee toimeen yhdellä soittimella. Monilla voi olla Windows Media Playerin lisäksi ainakin kaksi muuta soitinta.
Miten käyttökelpoinen on aikaisemmin asennettu Windows Media Player? Sitä tuskin kannatta ryhtyä koneesta poistamaan vaikka muita käyttäisikin. Monet ohjelmat voivat tarvita juuri sitä. Sen tukea eri tiedostomuodoille pidetään huonona, mutta asia korjaantuu käytettäessä kunnon koodekkipaketteja. Siitä on erilaisia versioita, jotka toimivat parhaiten juuri oikeassa käyttiksessä. Linkit kohdassa oleva linkki on Microsoftille ja siinä on lueteltu täydentävät asennukset.
Kirjoittaja on näprännyt omien videoiden parissa ja katsellut niitä eri soittimilla. Nimenomaan tuollaisen oman tuotannon kohdalla osoittautui, että Windowsin playeri on kaikkein herkin kaikenlaisille häiriöille ja virheille. Kun sitten lähetin niitä videoita muille katsottavaksi, niin piti varmuuden vuoksi laittaa kanteen oikein huomautus, että katso mieluiten jollakin muulla soittimella kuin Windowsin omalla.
Windowsin palyerin heikkoja kohtia ovat juuri koodekit. Käyttäjät arvostelevat myös sen kirjaston käyttöä hiukan hankalaksi.
Mediasoittimen kokeilu jatkuvassa käytössä olisi aika urakka. Siksi olen turvautunut kokeneiden käyttäjien lausuntoihin, joista kiitos mm. AfterDawnin nimimerkeille ettane ja miketso.
Sujuvia katseluhetkiä kaikille!
Linkit
Koodekkipaketit
K-Lite Codec Pack Full:
http://www.download.fi/audio_video/codecit/k-lite_codec_pack_full.cfm
CoreAVC:
http://www.softpedia.com/get/Multimedia/Video/Codec-Packs-Video-Codecs/CoreAVC.shtml
FFDSHOW:
http://www.download.fi/audio_video/codecit/ffdshow.cfm
FFDSHOW 64 bit:
http://www.download.fi/audio_video/codecit/ffdshow64.cfm
Mediasoittimet
Foobar2000:
http://www.download.fi/audio_video/mediasoittimet/foobar2000.cfm
VCL Media Player:
http://vlc-media-player.en.softonic.com/
GOM Player:
http://www.gomlab.com/eng/GMP_download.html
XBMC eri käyttöjärjestelmille, myös muistitikulle:
Media Player Classic Home Cinema:
http://mpc-hc.sourceforge.net/
Windows Media Player ja sen lisäkkeet eri Windows versioille:
Linkit korjattu
Jostakin syystä pääsi blogiin livahtamaan artikkelista sellainen tallennettu versio, jossa linkkejä ei ollut vielä kytketty toimiviksi. Nyt ylläpidon moka on korjattu ja linkit toimivat normaalisti.
Laita kommenttia jos sinulla kokemuksia mediasoittimista.
Tagit: Koodekit, Mediasoittimet






Tässä tärkeimmät käyttämäni multimedia ohjelmistot:
Teknisesti kehittynein ilmainen multimediasoitin on tällä hetkellä ylivoimaisesti KMPlayer joka sai muutamia päiviä sitten 3D, WiDi ja 10bit h264 tuet. Koska tein tälle käännöksen ja olen tällä hetkellä KMPmedialla myös pienimuotoisesti töissä, olen sen arvosteluun tietysti jäävi, mutta kehoitan kuitenkin varsinkin videoharrastelijoita ja muita aktiivisia käyttäjiä kokeilemaan kyseistä soitinta.
Toinen erittäin monipuolinen multimedia ohjelmisto on MediaMonkey, Media Manageri joka pystyy hallinnoimaan kevyesti yli 50 000 tiedoston mediakirjastoja ja jonka käännöstä olen myöskin ollut tekemässä ja päivittämässä. Tästä on saatavilla tarpeeksi monipuolinen ilmainen versio ja tehokäyttäjille tarkoitettu maksullinen versio.
Mitä erikseen asennettaviin koodekkeihin tulee käytän KMP:n kanssa LAV Suodattimia ja erikseen asennettavia Haali & MadVR Video Rendereitä. Haalia käytän vanhoilla koneilla sen hyvän suorikyvyn ja luotettavuuden vuoksi & MadVR:ää uudemmilla koneilla sen upean kuvanlaadun vuoksi.
Kiitos Juuso. Hyviä tietoja kokenneelta käyttäjältä. Kun tein artikkelin, niin silloin kyselin myös muiden mielipiteitä. Parhaat näkemykset olivat After Dawnin ao. videopalstojen kirjoittajilla. Samalla kävi myös selville, että ahkerilla käyttäjillä on omat suosikkinsa ja omat tottumuksensa, mutta että se ei merkitse, että kaikki muut olisivat heidän mielestään sitten huonoja. Ja niin hän se on, että käyttäjien vatimustaso ja käytön aktiviteetti vaihtevat tämänkin asian kohdalla suuresti.
Juuson kokemuksista on varmasti hyötyä harrastajille.